Twórca Terapii Schematów Jeffrey Young wyszczególnił osiemnaście schematów podzielonych na pięć obszarów. Pierwszą grupę stanowi grupa „rozłączenie i odrzucenie”, dalej będę pisać o tej grupie RiO. Czym są schematy pisałam >tutaj<.
Schematy z tej grupy rozwijają się u osób, które doświadczyły niewystarczającego zaopiekowania potrzeby bezpiecznej i stabilnej więzi. Zaspokojenie tej potrzeby jest kluczowe do budowania zdrowych, bliskich, bezpiecznych i satysfakcjonujących relacji.
Oczywiście nie jest to jedyna potrzeba, której niezaopiekowanie będzie przyczyniać się do budowania schematów z obszaru „rozłączenie i odrzucenie”. Jest jednak najbardziej znacząca.
Osoby, które noszą w sobie schematy ze wspomnianej wyżej grupy, mogły doświadczać m.in. przemocy, nieprzewidywalności, poczucia braku bezpieczeństwa i dystansu emocjonalnego w środowiskach, z których pochodzą. Rodzice lub opiekunowie tych osób mogli wykazywać się chłodem emocjonalnym, nie okazywać zainteresowania, zrozumienia i akceptacji. Mogli karać, krytykować, wycofywać się, znikać, mogły być „raz takie, a raz takie”. Takie zachowania mocno wpływają na utratę poczucia bezpieczeństwa w relacjach.
Osoby ze schematami z grupy RiO mogą zakładać także, że nie będą otrzymywać szczerości, troski i zainteresowania w relacjach. Mogą też wierzyć, że w relacjach nie zaznają poczucia bezpieczeństwa i stabilności.
To właśnie doświadczenie takich relacji przyczyniało się do powstawania bolesnych schematów. Bliskie może być tym osobom przekonanie, że ich potrzeby nie będą rozumiane i zaspokajane, a oni nie zyskają akceptacji. W poczuciu osób z tymi schematami, relacje mogą być zagrażające. Większość osób z tymi schematami ma takie przekonanie o relacjach (bardziej lub mniej uświadomione) i niestety takie doświadczenia w swojej historii, które te przekonania budowały.
Każdy może mieć nieco inną „konfigurację” przekonań i założeń – tutaj znowu znaczenie ma indywidualna historia każdej osoby.
1. Opuszczenie / Niestabilność więzi
2. Nieufność / Skrzywdzenie
3. Deprywacja emocjonalna
4. Wadliwość / wstyd
5. Izolacja społeczna/ wyobcowanie
*O poszczególnych schematach będę pisać w osobnych wpisach.
Każdy z nas ma jakieś schematy. Być może zauważasz, że uogólniony opis obszaru rozłączenia i odrzucenia pokrywa się z tym co myślisz i czujesz. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, poczekaj na kolejny wpis lub rozczytuj się na temat schematów. Jest całkiem sporo sensowych książek i publikacji w internecie, które mówią więcej o tym temacie. Uświadomienie sobie, że masz poszczególne schematy umożliwia zmianę. Kolejnym ważnym krokiem jest stopniowe poznawanie tego kawałka siebie i zaplanowanie zmiany.
Bibliografia:Young J.E., Klosko J.S., Weishaar M.E., Terapia Schematów Przewodnik Praktyka, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, Sopot, 2015
-ul. Boczna 4/3 - parter
-ul. Boczna 4/210 - II piętro
50-502 Wrocław